Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

Савула І.Б.

Національний університет “Львівська політехніка”

ІНВЕСТИЦІЙНА АКТИВНІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ БАНКІВ В КОНТЕКСТІ ЗРОСТАННЯ ІНОЗЕМНИХ ІНВЕСТИЦІЙ

Постановка та актуальність проблеми . Для банківської системи України в сучасних умовах досить важливим елементом є зростання обсягу іноземних інвестицій та іноземного капіталу. За умови досить високої вартості національних фінансових ресурсів та досить значної кількості фінансових ризиків, важливою постає залучення іноземних фінансових ресурсів, які характеризуються нижчою вартістю.

З приводу впливу на національну банківську систему іноземного капіталу та наслідків зростання частки іноземного капіталу в банківську систему точаться дискусії та наводяться різні аргументи за і проти. Отже, змоделюємо вплив іноземних банків на зростання інвестиційного потенціалу національної банківської системи.

Аналіз останніх досліджень. Дослідженням банківської інвестиційної діяльності займаються ряд українських науковців, зокрема Смовженко Т.Г., Пересада А.А., Майорова Т.В., Вовчак О.Д. та ін. Ці науковці вивчають модель банківських інвестицій та можливі напрямки розвитку банківських інвестицій в Україні.

Метою статті є пропозиції щодо можливого регулювання та розвитку процесів інвестування в економіку України банками за умови зростання обсягу іноземних інвестицій.

Виклад основного матеріалу. Інвестиційна діяльність за умови відкритого ринку реалізується за допомогою інвестиційних ринків та через фінансових посередників, які акумулюють вільні кошти та надають їх у позику інвесторам для здійснення капіталовкладень, які можуть реалізовуватись у формі довгострокового кредиту або ж придбання довгострокових цінних паперів [1, c . 31].

Банки в класичному варіанті можуть реалізовувати інвестиції двома шляхами: або у формі довгострокового інвестування господарюючих суб’єктів чи інвестиційних проектів, або здійснювати портфельні інвестиції, формуючи інвестиційний портфель, який складається з пакетів акцій, облігацій, чи інших цінних паперів господарюючих суб’єктів.

Недостатньо розвиненим є перший шлях, так як банки досить неохоче дають кредити більш ніж на 1 рік, що стримує таку форму інвестиційної діяльності. Друга форма також ще не досить поширена за умови недостатньо розвиненого фондового ринку.

За цих умов участь іноземного капіталу дає можливість зменшити вартість фінансових ресурсів та дозволить розвинути інвестиційне кредитування. Процентні ставки банків-резидентів за наданими кредитами зазвичай є значно вищими порівняно з процентними ставками банків-нерезидентів: 12-14% в іноземній валюті та 15-17% в національній валюті [1, c .31].

На даний момент, як зазначають дослідники, не відбувається зниження ставок за банківськими продуктами, радше відбувається збільшення пропозиції на певні новинки у обслуговуванні клієнтів. За цих умов банки отримують достатньо високі прибутки і немає необхідності знижувати відсотки [ 2 , c .39] .

Варто відзначити, що серед найважливіших чинників впливу на соціально-економічний та інвестиційний клімат у країні є рівень банківських процентних ставок на кредити. Процентна ставка повинна бути оптимальною як для клієнта банку, так і для самого банку. Досить часто подана умова не реалізується через достатньо високу вартість фінансових ресурсів, які акумулюються банківською установою, значний рівень кредитних ризиків, які мають вплив на вартість надаваних ресурсів.

Активний вплив міжнародного банківського капіталу на рівень банківського інвестування та участі на українському інвестиційному ринку можливий при виконанні декількох умов:

1. Зростання рівня капіталізації українських банків. На даний момент рівень капіталізації українських банків є досить незначним, якщо його порівнювати з капіталізацією європейських чи російських банків.

2. Створення ефективно діючого фондового ринку. Український фондовий ринок перебуває в зародковому стані, причому не відбувається його динамічного розвитку.

3. Розвиток повноцінних фінансово-промислових груп, які зможуть акумулювати досить значні фінансові ресурси для здійснення інвестування в економіку.

За цих умов держава повинна регулювати процес банківського інвестування шляхом регулювання участі міжнародних інвесторів у банківській системі України за умови комплексного регулювання обсягу інвестицій. Доцільним є прийняття законодавчих актів, які регулюватимуть потік інвестицій та створення сприятливого інвестиційного клімату. Важливим є також утворення консультативного та дорадчого органу з питань стимулювання інвестицій в Україні з широкими повноваженнями.

Висновки. Вирішення проблеми зростання обсягу інвестування українськими банками можливе при здешевленні вартості фінансових ресурсів, створенні ефективно діючих банківських консорціумів, розробленні ефективного законодавства, яке повинно стати регулятором інвестиційних процесів, а також зростання об’єму українського інвестиційного та фінансового ринку.

Список літератури

1. Новий етап розвитку банківської системи України: зростання участі іноземних інвесторів: Монографія / Авт. колектив: За наук. ред. д-ра екон. наук, проф. Т.С.Смовженко. – К.: УБС НБУ, 2008. – 231 с.

2. Барановський О. Іноземний капітал на ринках банківських послуг України, Росії та Білорусі // Вісник Національного банку України. – 2007. - №9 – с. 12-20.