Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VI Міжнародна науково-практична Інтернет-конференція "СОЦІАЛЬНО-ЕКОНОМІЧНІ РЕФОРМИ В КОНТЕКСТІ ІНТЕГРАЦІЙНОГО ВИБОРУ УКРАЇНИ" (25-26 травня 2009 року)

Левицька А.В.

Одеський національний політехнічний університет

ВПЛИВ РИНКОВОГО РИЗИКУ НА ПРИБУТКОВІСТЬ ВИРОБНИКІВ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Актуальність дослідження ролі ринкових ризиків визначається необхідністю реалізації ефективного механізму ціноутворення в умовах конкурентного електроенергетичного ринку. Встановлення ринкової ціни на основі взаємодії попиту та пропозиції є стохастичним процесом, тому ціна і відповідно величина прибутку, одержувані в результаті участі на оптовому ринку електроенергії, є випадковими величинами, точне значення яких традиційними методами аналізу і планування прогнозувати складно.

Слід зазначити, що посилення негативного впливу ринкових ризиків торкається найважливішої складової енергетичних стратегій країни - стійкості енергопостачання, ступінь якої залежить від інвестиційних потоків у галузі. Перехід до нової системи фінансування інвестицій супроводжується появою цілого ряду ризиків, що можуть створити серйозні перешкоди для стабільного, самостійного достатнього фінансування програми розвитку генеруючих потужностей (табл. 1).

В умовах дії конкурентного механізму ціноутворення виробник електроенергії піддається наступним типам ринкового ризику:

- несприятливої зміни ринкової ціни (ціновий ризик);

- зміни обсягу продажів (кількісний ризик);

- зміни цін на паливо (ризик цін на паливо);

- достатньої наявності потужностей (ризик наявності потужностей).

Ціновий ризик - це ризик, пов'язаний з ринком. У кожну окрему годину експлуатації підприємства ринкова ціна може виявитися вище чи нижче очікуваного рівня, будучи результатом змін попиту та пропозиції на ринку. Тому виробник електроенергії не може бути упевнений у тім, якої ціни йому вдасться досягти. Це впливає на величину доходів, одержуваних виробником понад змінні витрати, і тому здатність власника відшкодовувати постійні витрати, що пов'язані з будівництвом і технічним обслуговуванням, може бути втрачена.

Таблиця 1 - Характеристика ризиків недофінансування інвестицій в умовах становлення конкурентного ринку електроенергії

Ризик

Причини

Низькі об’єми прибутку компаній на конкурентному ринку

- нерозвиненість контрактних відносин і загальне зниження ефективності управління ринковими процесами в період становлення конкурентних механізмів;

- недостатньо швидкі темпи зниження експлуатаційних витрат;

- зміни співвідношення цін на різні види палива, що поставляється на електростанції;

- неузгоджена політика щодо участі ТЕЦ у конкурентному механізмі ціноутворення, що приводить до зниження конкурентноздатності ТЕС.

Обмежені можливості для залучення зовнішнього фінансування

- недостатні показники прибутковості інвестицій у генерацію і незадовільний фінансовий стан компаній;

- вимоги додаткових гарантій чи підвищена вартість капіталу по наданих фінансових ресурсах в умовах високих ринкових ризиків;

- загальна підвищена обережність стратегічних інвесторів стосовно перших результатів реформування і сподівань стабілізації на ринку електроенергії.

Висока імовірність нецільового використання прибутку

- небажання компаній розвивати активи, що генерують, в умовах низької прибутковості бізнесу

Кількісний ризик - це ризик, що виникає в силу змін у ринкових умовах, що можуть уплинути на обсяги випуску електроенергії виробником. У визначені періоди зміни в ринковій ціні можуть змусити підприємство працювати на кілька годин більше або менше очікуваного. Це впливає не тільки на розмір виручки, одержуваної виробником, але і на величину його паливних витрат, а також витрат, пов'язаних з експлуатацією і технічним обслуговуванням потужностей.

Ризик зміни цін на паливо лежить за рамками електроенергетичного ринку, але безпосередньо впливає на конкурентоспроможність кожної окремої компанії і на здатність електростанції здійснювати постачання продукції на ринок. Підвищення і зниження цін на паливо впливає на величину змінних витрат і тому змінює як кількість годин, що електростанція працює, так і суму чистого доходу, отриманого за кожну годину роботи підприємства.

Ризик наявності потужностей також залежить від факторів, що знаходяться поза сферою електроенергетичного ринку, але являє собою проблему, з якою зіштовхується кожен виробник електроенергії. Навіть, якщо виробник знає загальну картину цін на електроенергію і паливо (і відповідно кількість годин, протягом яких електростанція повинна працювати), немає гарантії, що в цього виробника завжди будуть у наявності потужності для генерування електроенергії в години пікового попиту. Проблеми з наявністю потужностей можуть привести до того, що електростанція буде не діяти в ті періоди часу, коли вона розраховувала одержати деякі доходи. Таким чином, непередбачуваність наявності генеруючих потужностей вносить елемент ризику у визначення сумарних доходів енергокомпанії.

Ціновий ризик по праву можна вважати основним видом ринкового ризику, з яким зштовхнулися виробники електроенергії в умовах конкурентного ціноутворення. Ціновий ризик має місце при виконанні наступних умов: мінливість цін на вихідні матеріали (послуги), наявність обмеженого вибору постачальників, тобто відсутність конкурентного ринку постачальників, мінливість цін на вихідну продукцію, відсутність можливості у компаній вільного встановлення цін на вихідну продукцію, відсутність можливості у компаній вільного збереження обсягів виробництва в натуральному вираженні [1].

Аналіз умов дозволяє зробити висновок, що з перерахованих вище видів ринкового ризику в електроенергетиці, наявність трьох останніх підсилює негативну дію безпосередньо цінового ризику на прибутковість виробників електроенергії.

“Ціновий ризик - один з найбільш небезпечних ризиків у діяльності підприємств, здатний впливати на можливість втрати доходів, а значить і прибутку” [2]. За ствердженням авторів роботи [3] цінові ризики пов’язуються з імовірністю зміни ринкових цін та їх впливу на фінансові чи фізичні активи, що обліковуються як за активними, так і за пасивними бухгалтерськими рахунками на балансі компанії. Зміна ринкової ціни активів спричиняє зміну вартості активних зобов’язань, формуючи у кінцевому підсумку прибутки чи збитки за позиціями, що чутливі до кон’юнктури ринку. Такі висловлення наводять на думку, що ціновий ризик, рівень якого має особливість постійно змінюватися під впливом динамічного оточення, істотно впливає на рівень дохідності і прибутковості, а тому може сприяти появі нових ризиків підприємства. Справедливо і інше – фактори, що спричиняють ціновий ризик і появу нових взаємопов’язаних ризиків, мають протилежну дію і можуть елімінувати як ціновий так і інші успадковані ризики. Саме тому своєчасне виявлення і аналіз факторів цінового ризику є одним з важливіших етапів ефективного ризик-менеджменту.

Сучасні перетворення в електроенергетиці України потребують вдосконалення механізму ціноутворення з впровадженням нових інструментів як управління витратами так і ціновим ризиком. Управління витратами з одного боку підвищить внутрішню стійкість і конкурентоздатність генеруючих компаній, з іншого боку управління ціновим ризиком здатне знизити втрати доходності компаній від коливань ціни на оптовому ринку електроенергії.

Список використаних джерел:

1. Левицька А.В. Визначення цінового ризику в електроенергетиці України // Научные труды экономико-правового факультета Одесского национального университета им. И.И. Мечникова, Рыночная экономика: Современная теория и практика управления. – 2007. – Том 10 (Выпуск 11). – с. 246.

2. Алексюк А. Ризик – один із факторів формування прибутку // Економіка, фінанси, право. – 2000. - № 4. – С. 17–27.

3. Харко А.Ю., Харко В.Ю. Ризики в управлінні фінансовою діяльністю // Фінанси Украйни. – 2002. - № 7. – С. 79–84.