Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VII Международная научно-практическая Интернет-конференция "АЛЬЯНС НАУК: УЧЕНЫЙ – УЧЕНОМУ" (15-16 марта 2012 года)

Тодорюк С.І.

Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича , Україна

ДІЯЛЬНІСТЬ МАЛИХ АГРАРНИХ ПІДПРИЄМСТВ ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Малому бізнесу належить важлива роль у створенні нових робочих місць, зниженні рівня безробіття, підвищенні інвестиційної та інноваційної привабливості, що в сукупності сприяє розвитку економіки країни в цілому, її регіонів та секторів зокрема.

Зростання одного з важливих сегментів економіки – малого бізнесу, є засобом інституційної трансформації. Не так давно стратегією державної політики був захист найбільш слабких регіонів, а засобом – фінансова підтримка, сьогодні ж основним стає курс на саморозвиток регіонів. Реалізація цього завдання потребує створення нових організаційних умов, що сприятимуть активізації підприємницької діяльності, підвищенню ділової активності у регіонах чи певних секторах економіки.

Мале підприємство є повноправним структурним елементом економічної системи і сприяє подоланню диспропорцій на окремих сегментах ринку.

Статистичні спостереження засвідчують, що роль малого бізнесу за основними параметрами розвитку регіонів України значно нижче, ніж за кордоном. Так, за кількістю малих підприємств українські регіони в середньому відстають від США – в 93 рази, від Японії – в 7,7 рази, від Італії – в 4,7 рази; часткою внеску малих підприємств у ВВП Франції – в 5,6 рази, від США – в 1,7 рази; часткою зайнятих у малому бізнесі відрізняються в меншу сторону від Японії – в 8,1 рази, від Італії – в 7,6 рази, від США й Франції – в 5,6 рази [1, с. 229].

Малі та середні підприємства як самостійні елементи ринкової економіки - один з дієвих важелів розв’язання таких економічних і соціальних завдань, як сприяння структурній перебудові економіки, зміцнення економічної бази регіонів, швидке насичення ринку товарами та послугами, послаблення монополізму та розвиток конкуренції, упровадження досягнень науково-технічного прогресу, підвищення експортних можливостей країни, забезпечення зайнятості частини населення. Підприємницький сектор сприяє збільшенню обсягу вироблених товарів і послуг у регіоні. Малий бізнес робить значні внески до місцевих бюджетів.

У сучасних умовах, коли відбувається розширення економічної самостійності регіонів, значно зростає роль малих підприємств саме для регіонального розвитку. Це зумовлено тим, що малі підприємства максимально використовують економічний потенціал регіону, добре володіють рівнем попиту на регіональних ринках,   виробляють продукцію під замовлення. Також вони мають значні конкурентні переваги, маючи невеликі капіталовкладення на одного робітника, та стабілізують ринок, залучаючи до обороту місцеві ресурси, сприяють розвитку малих міст.

Відповідно до чинного законодавства, малими визначаються підприємства, у яких середня чисельність працюючих за звітний (фінансовий) рік не перевищує 50 осіб, а обсяг валового доходу від реалізації продукції за цей період не перевищує   70 млн. грн. [2].

Малі підприємства займаються найрізноманітнішими видами економічної діяльності. В окремих регіонах України функціонування малих підприємств має свої секторальні особливості. Зважаючи на те, що аграрні підприємства займають вагоме місце в Чернівецькій області за їх кількістю та часткою в загальному обсязі реалізованої продукції, вважаємо за доцільне зосередити увагу на їхній діяльності.

Малі  аграрні  підприємства  –  це  підприємства,  площа сільськогосподарських угідь яких у рослинництві становить менше 100 га , і які у тваринництві утримують менше 30 голів великої рогатої худоби, до 30 голів свиней та овець, а також до 2 тис. голів птиці [3; 4].

Для аналізу діяльності малих аграрних підприємств області виокремимо основні показники їх діяльності, до яких можна віднести: кількість діючих малих аграрних підприємств на 10 тис. осіб наявного населення, чисельність зайнятих на них робітників, обсяг реалізованої цими підприємствами продукції та валові капітальні інвестиції.

Динаміка основних показників діяльності суб’єктів малого аграрного бізнесу Чернівецької області за 2006–2010 роки відображена на рис. 1.

 

Рис. 1. Темпи приросту основних показників діяльності малих аграрних підприємств Чернівецької області, у % до попереднього року

Зауважимо, що зменшення кількості малих аграрних підприємств, а також чисельності зайнятих у 2007–2008 рр. може бути пояснено погіршенням умов бізнес-середовища у зв’язку із фінансовою кризою. Водночас приріст обсягів реалізації продукції засвідчує стійкість малих підприємств. У 2009–2010 рр. на досліджуваних підприємствах спостерігається економічне пожвавлення.

Одним із факторів приросту обсягу реалізованої продукції, на нашу думку, є   поступове зростання обсягу інвестицій в малі аграрні підприємства   протягом досліджуваного періоду. Водночас, інвестування в даний вид діяльності знаходиться на досить низькому рівні (23,5 млн. грн. у 2009 році та 24,9 млн. грн. у 2010 році), це досить незначна сума навіть у порівнянні з інвестиціями за цей же період в малі підприємства області в цілому (217,6 млн. грн. у 2009 році та 276,7 у 2010 році) [3; 4].

Отже, можна узагальнити, що основними визначальними особливостями розвитку малого аграрного підприємництва в області є:

·         низький рівень продуктивності праці працівників малих аграрних підприємств, який значно нижче, ніж, наприклад у сфері торгівлі, ремонту автомобілів чи побутових виробів;

·         відсутність стимулів для інвестування, що підтверджується досить низьким обсягом інвестицій у порівнянні з загальним обсягом інвестицій в малі підприємства області.

Основними напрямками подальшого розвитку малого аграрного підприємництва у найближчій перспективі можуть бути:

·           підвищення рівня продуктивності праці за рахунок покращення умов праці та мотивації, а також використання досягнень науково-технічного прогресу адже потенційні умови для цього є, що зумовлено зростанням обсягів реалізації сільськогосподарської продукції;

·         стимулювання інвестицій в малий бізнес регіону за рахунок створення сприятливих соціально-економічних умов для розвитку;

·         створення кращих умов для реалізації сільськогосподарської продукції на оптових ринках області.

Отже, для покращення бізнес середовища області та розвитку малого аграрного бізнесу, на нашу думку, необхідно звернути увагу на основні визначальні особливості їх розвитку, вдосконалювати і впроваджувати запропоновані та розробляти нові напрямки розвитку малих аграрних підприємств.

Список використаних джерел:

1.       Коляденко Д.Л. Роль малого бізнесу в регіональній економіці / Д.Л.  Коляденко // Вісник Хмельницького національного університету . – 2010. – №1, Т.2. – С. 228–231.

2.       Закон України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання підприємницької діяльності » від 18.09.2008р. №523-VI // Офіційний вісник України. – 2008 – №76.  

3.       Чернівецька область за 2010 рік. Діяльність малого підприємництва // Головне управління статистики у Чернівецькій області. – Чернівці, 2011. – 44 с.   

4.       Сільське господарство Чернівецької області у 2010 році: стат. зб. // Головне управління статистики у Чернівецькій області. – Чернівці, 2011. – 179 с.