Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

VII Международная научно-практическая Интернет-конференция "АЛЬЯНС НАУК: УЧЕНЫЙ – УЧЕНОМУ" (15-16 марта 2012 года)

Шевцова Ю.О.

  Одеський національний економічний університет, Україна

ПЕРЕДУМОВИ ВИНИКНЕННЯ ДЕФІЦИТУ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ УКРАЇНИ

Сучасні тенденції розвитку національної економіки потребують фінансування реального сектора економіки: оновлення і розвиток промисловості, енергетики, транспорту, телекомунікацій, сільського господарства тощо. За умови нестачі власних доходних джерел щорічно перед урядом постає проблема фінансування зазначених напрямів. Національна бюджетна політика повинна бути спрямована на нарощення бюджетного потенціалу та збільшення державних видатків. З огляду на це, поглиблене наукове дослідження бюджетного дефіциту має важливе значення.

Погляди науковців щодо такого явища, як дефіцит бюджету є дискусійними, тому що причини його виникнення можуть обумовлювати саме якість бюджетного дефіциту. Але якість самого бюджетного дефіциту може бути різною:

а) це може бути необхідність значних державних вкладень в економічний розвиток країни. Так він показує державне регулювання економічної кон’юнктури, прагнення забезпечити прогресивні зрушення в структурі суспільного виробництва;

б) до виникнення дефіциту можуть призвести надзвичайні обставини (війни, великі стихійні лиха і т.д.), в цей момент державних резервів не вистачає і потрібні додаткові джерела фінансування;

в) також показник від’ємного бюджетного сальдо може сформуватися внаслідок не виваженої фінансово-кредитної політики, не стабільних міжнародних та економічних зв`язків, неспроможності уряду тримати під контролем фінансову ситуацію в країні, негативних, кризових явищ в економіці як країни так і світу в цілому. В цій ситуації дефіцит повинен стривожити уряд і правлячі кола країни в цілому тому що, він відображає неефективність діючих політичних рішень і вказують не потребу зміни чи коректування економічних заходів.

В країнах з стабільним економічним розвитком, ефективно діючою фінансово-кредитною, бюджетною політикою, стійкими міжнародними зв’язками, дефіцит держбюджету може існувати в розумних межах і відносно безболісному впливати на економічну ситуацію в країні в цілому.

Дефіцит державного бюджету здатен справляти значний вплив на соціально-економічне становище країни, а також бути чинником стримування або прискорення розвитку. Бюджетний дефіцит виникає у ситуації перевищення видатків над доходами, тому є доцільним розглянути взаємозв’язок між дефіцитом та доходами, видатками, ВВП.

Спостерігається негативна тенденція зростання дефіциту державного бюджету протягом 2000–2011 років, що обумовлено відставання темпів зростання бюджетних доходів порівняно зі зростанням бюджетних видатків (табл. 1). Так, частка дефіциту у доходах протягом зазначеного періоду перевищує частку дефіциту у видатках бюджету, що свідчить про різке зниження ефективності виробництва, наявність значного тіньового сектора в економіці та значним зростанням та нераціональною структурою бюджетних видатків.

Таблиця 1. Динаміка дефіциту бюджету за 2000–2011роки (млрд.грн)

Роки

Показники

Дефіцит державного бюджету до загальної суми доходів,%

Дефіцит державного бюджету до загальної суми видатків,%

Дефіцит держав­ного бюджету до ВВП,%

2003

0,7

0,7

0,2

2004

12,3

11,0

3,3

2005

6,4

6,0

1,8

2006

2,2

2,1

0,7

2007

3,5

3,4

1,1

2008

3,8

3,7

1,2

2009

15,6

13,5

3,6

2010

30,8

23,5

6,8

2011

9,8

8,9

2,3

Макроекономічна ситуація, яка почала погіршуватись ще наприкінці 2008 року через вплив світової фінансово-економічної кризи, стала мало некатастрофічною. Збільшення видатків державного бюджету супроводжувалось скороченням виробництва. Однак, було зламано цю тенденцію до падіння у промисловості, що сформувалась у кризових 2008–2009 роках. Відновлення промислового виробництва, яке розпочалось у березні 2010 року за підсумками 2010 року забезпечило ріст у промисловості на 11 відсотків, що є найвищим темпом з 2004 року.

Отже, зважаючи на значущість проблеми дефіциту державного бюджету, дефіцит державного бюджету України зумовлений такими негативними явищами:

·         різким зниженням ефективності виробництва супроводжується скороченням обсягів валового внутрішнього продукту;

·         значним зростанням та нераціональною структурою бюджетних видатків;

·         наявність значного тіньового сектора в економіці і низькою податковою дисципліною;

·         підвищення загального рівня цін до чого призводять значні інфляційні процеси у країні.

Іншим негативним явищем стало надмірне збільшення видаткової частини бюджету за рахунок дотацій, які надає держава певним галузям (енергетика, вугільна промисловість та інші). На кінець, невідповідність наявних фінансових можливостей держави структурі бюджетних витрат.

Список використаних джерел:

1.       Розрахунки автора за офіційними даними Міністерства фінансів України, Національного банку України та Державної служби статистики України.

2.       Оперативна оцінка Державної служби статистики України.