Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности" (29-30 марта 2012г.)

Юрій Т.П.

ННЦ «Інститут аграрної економіки», м.Київ, Україна

ФОРМИ ЗАЙНЯТОСТІ У СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОМУ ВИРОБНИЦТВІ

 

Під зайнятістю в ринковій економіці слід розуміти систему соціально-економічних суспільних відносин, пов’язаних із залученням у виробництво працездатного населення на основі попиту і пропозиції робочої сили, конкуренції та врахування особистих інтересів кожної людини, її соціальної захищеності [1, с. 12].

На основі викладеного можна зробити висновок, що зайнятість населення уособлює соціально-економічні відносини щодо забезпечення громадян робочими місцями, включення їх у трудову, інтелектуальну діяльність, що є джерелом доходів.

Поняття зайнятості стосовно специфіки сільськогосподарської праці визначається тим, що воно характеризує насамперед зайнятість сільського населення. Тут зайнятість безпосередньо пов’язана із суспільними відносинами при залученні у сільській місцевості працездатного населення до суспільно корисної праці у відповідності з його фізичними, професійними та майновими можливостями та потребою у робочій силі [2, с. 5].

Зайнятість сільського населення – це сукупність соціально-економічних відносин, які пов’язані із забезпеченням працездатного населення робочими місцями, обумовленим використанням земельних угідь – як основного засобу виробництва і спрямовані на створення матеріальних і соціальних продуктів та забезпечення розвитку й ефективного використання трудових ресурсів [3, с. 18].

Враховуючи особливості аграрних відносин, нерозривний зв'язок аграрного виробництва з соціальною сферою, недопустимість відчуження сільськогосподарських виробників від сфери матеріально-побутових, соціально-культурних послуг, Гнибіденко І. визначає зайнятість в аграрному секторі економіки, як соціально-трудову систему, яка охоплює цілісну сукупність сфер, відносин, форм, методів суспільно корисної трудової діяльності економічно активного населення, що приносить їм заробіток або дохід та обумовлена користуванням землею як головним засобом виробництва, а також виробництва суспільних благ та послуг з приводу відтворення та розвитку людського капіталу, задіяного в аграрному секторі [4, с. 121].

Відповідно до ринкової перебудови аграрної економіки, роздержавлення і приватизації землі та майна відбувалася реструктуризація зайнятості в аграрному виробництві. На зміну існуючій раніше деформованій структурі зайнятості – переважно в суспільному секторі , з високою часткою найманої праці , формується структура зі зростанням частки працюючих не за наймом, яких представляють переважно самозайняті в особистому селянському господарстві . Законом України «Про особисте селянське господарство» визначається, що ОСГ – це господарська діяльність, яка здійснюється без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних або родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки й споживання сільськогосподарської продукції; реалізації її надлишків і надання послуг з використанням власного майна [5].

Обсяги зайнятості в господарствах населення на початку нового тисячоліття зрівнялися із зайнятими у сільськогосподарських п ідприємствах , а в подальші роки навіть перевищили її .

Масштабне розширення зайнятості в особистому селянському господарстві виявилося вдалою формою приховування безробіття владними структурами, які мали б активніше опікуватися створенням можливостей і умов прикладання праці на селі. Оскільки чинним законодавством виробництво і продаж продукції особистих господарств населення звільнені від реєстрації та оподаткування, то цей вид діяльності доступний для всіх категорій сільського населення, але водночас дозволяє тим особам, які зайняті у інших сферах економіки, враховуватися в аграрній галузі і таким чином уникати реєстрації як суб’єктів підприємницької діяльності.

Для аналізу структури зайнятості здійснюється класифікація її форм і видів . Вивчивши праці вітчизняних вчених ми дійшли висновку , що класифікація зайнятості населення завжди умовна , оскільки види і форми її часто переплітаються .

Аграрному сектору економіки часто притаманні нетрадиційні форми зайнятості: тимчасова, надомна, сезонна, самозайнятість і також поширеними є неформальна та прихована зайнятість через специфічні умови праці в аграрному секторі економіки.

Для сільського господарства характерною є неповна зайнятість, і вона зумовлена як специфікою галузі, так і соціальними причинами. Сутність її полягає в неповному використанні фонду робочого часу працівника, що бере участь у суспільно корисній праці. Неповна зайнятість має два основні види: бажана і вимушена. Їх динамічні зміни у сільській місцевості, як і суспільстві в цілому, мають різну оцінку: зростання бажаної неповної зайнятості селян – явище соціально позитивне, а зростання вимушеної неповної зайнятості – економічно негативне.

В сучасних умовах зайнятості населення велика кількість працівників сільського господарства опинилась в умовах вимушеної неповної зайнятості – в адміністративних відпустках або працювали в режимі неповного робочого дня (тижня).

 

Список використаних джерел:

1. Повышение производительности сельскохозяйственного труда / Машенков В.Ф., Иванов П.Ф., Черкашенинова О.И. и др. / п од ред. В.Ф. Машенкова , П.Ф. Иванова. – М.: Колос, 1983. – 319 с .

2. Берко М.Д. Сільська зайнятість і форми господарювання в умовах формування ринку праці : а втореф . дис . канд. ек . наук: 08.09.08 / НАН України Інститут економіки . – К. , 1994. – 21 с .

3. Єрмаков О.Ю. Формування і ефективність використання трудових ресурсів в сільськогосподарських підприємствах: монографія / О.Ю. Єрмаков, О.В. Величко. – К.: Аграр Медіа Груп, 2010. – 174 с.

4. Гнибіденко І. Соц іально-економічні проблеми зайнятості і соціального захисту населення в аграрному секторі економіки України / І. Гнибіденко . – К.: Соц інформ , 2002. – 336 с.

5. Закон України «Про особисте селянське господарство» від 15.05.2003 р. № 742-ІV // Уряд. кур’єр. – 2003. – №11.