Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2012г.)

К.е.н. Врода Ю.Ф.

Науково-дослідний центр індустріальних проблем розвитку НАН України, м. Харків

ОСОБЛИВОСТІ ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГЕТИЧНИХ РЕСУРСІВ В ПРОМИСЛОВОСТІ УКРАЇНИ

 

Ефективність використання енергетичних ресурсів в промисловості України визначається їх доступністю та існуючою технологією використання. Ці головні фактори були закладені в економіку країни в період її індустріалізації. В умовах безпрецедентного зростання світових цін на енергоносії, входження економіки України у світовий конкурентний ринок нагальне постає необхідність в істотному вдосконаленні з урахуванням кращого досвіду держав-членів Європейського Союзу державної політики щодо забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів в промисловості [2].

На рис. 1 наведено загальну схему регулювання ефективності використання енергетичних ресурсів в Україні та світі.

На відміну від вітчизняного механізму, який більше орієнтований на нормативно-правовий та інституційний інструменти, в світовій практиці найбільша увага приділяється фінансовому механізму ефективності використання енергетичних ресурсів, а саме таким його інструментам:

– законодавче регулювання умов постачання та збуту паливно-енергетичних ресурсів (ПЕР) на внутрішньому та зовнішньому ринках;

– розробка стратегій та цільових програм, які визначають методи та строки досягнення певних показників ефективності використання ПЕР;

– податкове регулювання постачання та споживання ПЕР;

– бюджетна підтримка та регулювання процесу підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів в економіці;

– інвестиційна підтримка проектів спрямованих на підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів в економіці.

В світовій практиці кожен з вищенаведених інструментів має відповідну законодавчу та фінансову підтримку, механізм реалізації яких має чітку взаємодію на рівнях країн-членів ЄС та їх регіонів.

 

Рис. 1. Схема регулювання ефективності використання енергетичних ресурсів в Україні та світі

 

Європейський механізм забезпечення ефективності використання енергетичних ресурсів містить два рівні: державний та регіональний. На загальноєвропейському рівні затверджується єдина концепція ефективності використання енергетичних ресурсів країнами ЄС та стратегія і строки її реалізації. На рівні країн-членів ЄС затверджуються цільові програми в яких визначаються пріоритети, джерела фінансування та конкретні очікувані результати з визначенням термінів у відповідності до загальноєвропейської концепції та директив. Таким чином, кожна країна ЄС самостійно визначає шляхи підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів у відповідності з існуючими загальноєвропейськими пріоритетами ефективного використання енергетичних ресурсів.

На відміну від європейського механізму використання енергетичних ресурсів в Україні все ще панує централізований підхід де концепція, стратегія і цільові програми розробляються на державному рівні без участі регіонів. Проте, згідно з європейською практикою, особливе місце у забезпеченні ефективності використання енергетичних ресурсів повинні займати саме регіони. Кожен регіон, повинен враховувати існуючу державну політику в цій сфері та виходи з потреб промисловості регіону. Для цього необхідно розробляти регіональні цільові програми та створювати умови для залучення інвестиційних коштів для підвищення ефективності використання енергетичних ресурсів промисловості регіонів.

Законодавство країн Європейського Союзу базується на вимогах міжнародного права щодо використання енергетичних ресурсів, та має високий рівень загальноєвропейської централізації. Це сприяє більш ефективному досягненню загальноєвропейських цілей щодо зниження рівня використання первинних енергетичних ресурсів. Українське законодавство в меншій мірі враховує відповідні вимоги міжнародного законодавства та має більш декларативний характер, відсутня конкретна мета та очікуваний результат від її досягнення.

 

Список використаних джерел:

1.Комплексна державна програма енергозбереження України» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.eneco.com.ua

2.Рішення РНБО України «Про стан реалізації державної політики щодо забезпечення ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів» [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.zakon1.rada.gov.ua

3.Energy Efficiency : A Recipe for Success [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http://www.worldenergy.org