Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты" (24-25 мая 2012г.)

Іоргачова М.І.

Одеський національний економічний університет, Україна

НАПРЯМКИ РОЗВИТКУ ВІТЧИЗНЯНОЇ МОДЕЛІ КОРПОРАТИВНОГО УПРАВЛІННЯ

 

Вибір найбільш адекватної національної моделі в умовах глобалізації сучасної економіки є одним з головних питань проблематики корпоративного управління. Сучасні існуючі дослідження не відображають в повній мірі проблеми корпоративного управління в нашій країні, в них не визначено чи сформована вже в Україні своя модель корпоративного управління, а також не існує чіткого визначення самої моделі корпоративного управління.

Модель корпоративного управління можна визначити як систему управління корпорацією, яка має свої постійні специфічні риси основних елементів: інформаційної прозорості компаній, структури власності, особливостей корпоративного законодавства, форм та засобів фінансування. Виходячи з цього визначення, можна відмітити, що розгляд стану вітчизняної моделі корпоративного управління не можливо провести без розгляду її основних елементів.

Особливістю вітчизняної моделі корпоративного управління є те, що вона формується під дією наступних чинників: наслідки приватизації, в результаті якої в ході акціонування підприємств основними акціонерами виявилися трудові колективи і менеджери; слабкі фінансові ринки, що не дозволяють використовувати непрямі методи контролю з боку акціонерів; м'які законодавчі норми представлення інформації.

Основними рисами елементів національної моделі корпоративного управління є: низький рівень інформаційної прозорості, висококонцентрована структура акціонерної власності із стійким зростанням частки менеджменту, високий рівень формального захисту прав акціонерів, та ще не сформований елемент моделі – форми та способи фінансування корпоративного сектора.

Основні риси елементів вітчизняної моделі корпоративного управління та напрямки їх розвитку представлено в табл. 1.

 

Таблиця 1. Основні риси елементів вітчизняної моделі корпоративного управління

Елемент моделі КУ

Основні риси

Напрямки розвитку моделі КУ

(можливі шляхи вирішення)

Інформаційна прозорість

Низький рівень

– підвищення прозорості компаній за допомогою електронного корпоративного управління;

– вдосконалення законодавства щодо розкриття інформації;
– заборона практики асиметричного надання інформації деяким привілейованим сторонам та використання в корисливих цілях суттєво важливої та закритої інформації;

– введення міжнародних стандартів бухгалтерського обліку;

– повинні також бути передбачені певні санкції (введення кримінальної відповідальності) за не розкриття інформації.

Законодавча база

Високий рівень
формального захисту прав акціонерів
(орієнтована на практику ЄС).

– заходи з виконання законодавчих норм;

– вдосконалення законодавства в сфері поглинання, банкрутства, інсайдерських операцій;

– прийняття українськими компаніями кодексів корпоративного управління.

Структура

власності

Високий рівень концентрації
(спільне з німецько-японською моделлю КУ )

– заходи, спрямовані на дотримання законодавчих норм щодо захисту прав власності міноритарних акціонерів;

– розвиток фондового ринку.

 

Спосіб корпоративного фінансування

Слабка банківська система

– заходи щодо посилення банківської системи;

– зниження вартості кредитних ресурсів для підприємств.

Нерозвинений фондовий ринок

– розвиток фондового ринку використовуючи плани розвитку приватних та публічних АТ.

 

Тобто, єдиним елементом, який досі остаточно не сформувався є корпоративне фінансування (тобто, цей елемент української моделі на даний момент – не схожий ні з англо-американською моделлю – де розвинений фондовий ринок, ні з німецько-японською моделлю – де банківська система є досить вагомою). Тому, для подальшого розвитку вітчизняної моделі корпоративного управління необхідним є створення механізму, який сприяв би залученню інвестицій в корпоративний сектор.

Джерелом таких інвестицій, в умовах недостатності власних фінансових ресурсів та неспроможності банківської системи задовольнити потреби вітчизняних підприємств в довгострокових фінансових ресурсах, можуть бути заощадження населення. Кошти населення як джерело інвестицій відрізняються стабільністю та прогнозованістю ресурсної бази, але вони не завжди вкладаються в банки та небанківські фінансово-кредитні установи. В наслідок чого, такі заощадження виключаються з інвестиційного процесу і чинять негативний вплив на економічне зростання. Такі заощадження ведуть до одночасного скорочення споживання як стимулу для здійснення інвестицій, так і до скорочення інвестиційних ресурсів суспільства – основи його розвитку.

За оцінками різних експертів, за межами кредитно-ощадної системи, на руках населення сконцентрувалося близько 50–80 млрд. доларів [1, с. 2]. Це підтверджує те, що в Україні існує потенційна можливість приросту інвестиційних ресурсів за рахунок залучення грошових коштів, що знаходяться на руках у населення, і якби кошти, що знаходяться поза банківською сферою, вдалося залучити в господарський оборот, це дало б можливість істотно активізувати інвестиційний процес в державі.

Таким чином, вітчизняна модель корпоративного управління є специфічною і продовжує формуватися. Для нашої країни, як і для будь-якої країни з перехідною економікою, важливим є вивчення міжнародного досвіду, але з обов’язковим врахуванням існуючої української специфіки корпоративного управління, а не пряме та автоматичне перенесення закордонних моделей. Важливим є розуміння тонкощів українських стосунків власників та менеджерів, що дозволить побудувати таку вітчизняну модель корпоративного управління, яка буде враховувати національні особливості, відповідати національним інтересам і сприяти економічному зростанню країни.

 

Список використаних джерел:

1. Поллок М. Обізнаність громадян єднає країну [Електронний ресурс] / М. Поллок . – Режим доступу: http://www.unn.com.ua