Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Вторая научно-практическая конференция "АЛЬЯНС НАУК: ученый ученому" (3-7 октября 2005 г.)

КРИТЕРІЇ ТА ПОКАЗНИКИ ОЦІНКИ РОЗВИТКУ ТОРГОВЕЛЬНОЇ МЕРЕЖІ

Т.А. Пікуш

Однією з ознак сучасного економічного мислення є усвідомлення, що компанія – це значно більше ніж просто сума матеріальних активів, і на практиці дуже часто нематеріальні активи набагато переважають за своїм значенням і вартістю матеріальні активи. Систематизовані дослідження наукової літератури, консультаційних розробок, практичних підходів на предмет виявлення методик оцінки розвитку торговельних мереж показали, що проблема оцінки розвитку торговельних мереж досі не має однозначного обґрунтованого рішення. Але в зв’язку з бурхливим розвитком роздрібної торгівлі в Україні   питання адекватної оцінки бізнесу стає більш важливим і набуває практичний інтерес, як для керівництва торговельних мереж, так і для їх партнерів та інших учасників ринку.

Серед існуючих методик оцінки розвитку торговельного підприємства, зокрема торговельних мереж, варто виділити декілька підходів, які наочно ілюструють сучасний ступінь розробленості цієї проблеми. До традиційних підходів можна віднести оцінку розвитку підприємства на базі дослідження показників господарсько-фінансової діяльності, таких як: обсяг обороту, доходу, видатків, прибутку, матеріально-трудових та фінансових ресурсів, які широко викладені в науковій літературі [1, 8-16, 18]. Питанню оцінки розвитку торговельних мереж приділяється увага в роботах і українських вчених (Лігоненко Л.О.), і російських фахівців (консалтингова компанії BBPG), і білоруських експертів   (урядова програма розвитку внутрішньої торгівлі Білорусії на 2001-2005 роки),   і американців (вчені Б. Берман та Дж. Еванс). Всі запропоновані підходи надають додаткові можливості для оцінки розвитку торговельних мереж, але жоден з них не в змозі одночасно задовольнити потреби в отриманні інформації всіх зацікавлених груп: інвесторів, керівництва підприємства, кредиторів, партнерів, працівників, клієнтів, держави. Це обґрунтовує потребу в розробці універсального підходу для забезпечення всебічної оцінки.

Для вирішення цього питання передбачається визначити комплексний підхід, що надасть можливість адекватно вимірювати, а отже і оцінювати,   розвиток торговельних мереж.

Коли йде мова про оцінку розвитку торговельної мережі , то, на думку автора, насамперед, потрібно сконцентруватися на визначенні наявних або потенційних кількісних та якісних змін в проекції певних напрямків, що мають призвести до переходу торговельної мережі, як мікросистеми, в якісно новий стан.

Оцінка досягнутого рівня розвитку торговельної мережі є складним питанням. Воно потребує окремих рівнів проведення аналізу в залежності від суб’єктів оцінки та доступності інформації. В цілому, такий розподіл суб’єктів оцінки можна зробити, поділивши їх на дві групи: зовнішніх та внутрішніх (таблиця 1).

 

Характеристика суб’єктів оцінки розвитку торговельної мережі

  Таблиця 1

Суб’єкти оцінки

Статус

Мета оцінки

Доступ до інформації

Власники / Інвестори

Внутрішні

Фінансові результати, вартість підприємства, фінансова стійкість, інвестиційна привабливість підприємства

Повний

Керівництво

Внутрішні

Вся управлінська інформація, про фінансово-господарські результати, процеси, можливості та резерви

Повний

Наймані працівники

Внутрішні

Платоспроможність підприємства, а також інформація для підвищення результативності функціонування

Частково обмежений

(в межах функціональних галузей)

Конкуренти

Зовнішні

Визначення стану та тенденцій ринку

Обмежений

Кредитори

Зовнішні

Платоспроможність

Обмежений

Постачальники

Зовнішні

Платоспроможність

Обмежений

Клієнти

Зовнішні

Наявність товарів, якість обслуговування

Обмежений

Державні органи

Зовнішні

Обсяг сплачених податків та відрахувань, створення робочих місць, дотримання добросовісної конкуренції, розвиток інфраструктури

Обмежений

Впливов і спільноти

Зовнішні

Задоволення специфічних потреб (наприклад, продаж певних товарів, або створення спеціальних умов надання торговельних послуг для інвалідів та інше).

Обмежений

 

До внутрішніх суб’єктів оцінки (а отже і користувачів інформації) належать власники підприємства, керівництво та наймані працівники (певною мірою). До зовнішніх суб’єктів оцінки розвитку торговельної мережі можна віднести конкурентів, кредиторів, постачальників, клієнтів, державні органи та впливові спільноти. Така диференціація відповідає прийнятому відокремленню загального фінансово-господарського (зовнішнього) аналізу та управлінського (внутрішнього) аналізу підприємства.

Метою зовнішньої оцінки розвитку торговельної мережі є визначення обсягів діяльності та ринкового положення, структури активів, ефективності використання ресурсів, фінансового стану. Зовнішній аналіз базується на використанні публічної бухгалтерської звітності (наприклад, Ф№1, Ф№2), інформації, що може бути отримана шляхом зовнішнього спостереження (наприклад, кількість магазинів мережі, торговельна площа, кількість касових вузлів, кількість клієнтів), анкетування, публікацій в пресі та експертних висновків. Зовнішня оцінка рівня розвитку торговельної мережі використовує доступну, відкриту інформацію, що в певній мірі обмежує можливості аналізу. Проте навіть такий підхід може дати уявлення про ринковий стан підприємства, ефективність його діяльності, можливості розвитку.

Внутрішня оцінка рівня розвитку торговельної мережі має не тільки оцінити загальний фінансовий та господарський стан, але й визначити фактори, що впливають на розвиток підприємства, дослідити ефективність окремих магазинів, підрозділів та служб, визначити можливі напрямки економії та резерви зростання, надати важелі управління діяльністю підприємства. Основною метою внутрішньої оцінки не є створення системи управлінського обліку, а лише надання можливості за допомогою швидкого аналізу ключових показників діяльності визначити кількісний та якісний стан розвитку торговельної мережі в цілому та врахувати вплив окремих складових. Для досягнення завдань внутрішньої оцінки передбачається використання не тільки бухгалтерської звітності, а й даних економічного аналізу підприємства, співставлення з результатами ринкових досліджень, нормативної та технічної документації, бізнес-планів, бюджетів, статистичної та спеціальної вибіркової інформації. Оцінка розвитку торговельних мереж з позиції внутрішніх суб’єктів має відповідати наступним вимогам:

1.     Оцінка основних напрямків функціонування підприємства.

2.     Використання всієї доступної інформації.

3.     Наявність адекватної системи критеріїв та показників оцінки розвитку.

4.     Оцінка як кількісних, так і якісних змін.

5.     Можливість використання результатів оцінки для прийняття управлінських рішень.

Проведена автором класифікація підходів до вимірювання досягнутого рівня розвитку торговельних мереж створює основу для безпосереднього визначення системи критеріїв та показників оцінки. По-перше, розглянемо питання зовнішньої оцінки розвитку торговельної мережі.

До системи зовнішньої оцінки торговельної мережі доцільно включити наступні напрямки:

1. Аналіз господарської діяльності.

2. Ефективність використання матеріальних ресурсів.

3. Цінність бренду та активність покупців.

4. Ефективність використання трудових ресурсів.

5. Ефективність використання фінансових ресурсів.

Такий підхід дає можливість провести зовнішню оцінку досягнутого рівня розвитку торговельної мережі відповідно до визначеної мети дослідження. Здійснюючи оцінку за визначеними ??ритеріями, доцільним є розрахунок та аналіз динаміки показників торговельної мережі.

Для узагальнення результатів оцінки пропонується розраховувати індекс розвитку мережі (ІРМ), який буде складатися з ключових динамічних показників вищенаведеної системи:   індекс росту чистої виручки (Ічв), індекс росту чистого прибутку (Ічп), індекс росту продуктивності праці (Іпп), індекс росту прибутку на 1 кв. м . торгової площі (Іптп), індекс росту   кількості касових чеків по відношенню до торговельної площі (Ілп), індекс приросту ринкової долі торговельної мережі в національному обороті (Ірд), індекс рентабельності операційних витрат (Іров). Чим вище отримане значення ІРМ, тим кращий рівень досягнутого розвитку торговельної мережі.

 

ІРМ = ∑ (Ічв + Ічп + Іпп + Іптп + Ілп + Ірд + Іров)/7           (1)

 

Таким чином, зовнішня оцінка розвитку торговельної мережі може здійснюватися за окремими напрямками з наступною консолідацією та узагальненням результатів дослідження, що поза усе створює можливість проведення порівняльного аналізу з іншими торговельними мережами.

Розглядаючи питання внутрішньої оцінки рівня розвитку торговельної мережі, автор вирішив сформувати систему оціночних критеріїв, удосконаливши теоретичні розробки авторів Призми ефективності. Такий підхід передбачає використання п’яти проекцій (або стратегічних напрямків) оцінки рівня розвитку торговельної мережі з точки зору керівництва, що і відповідає меті внутрішнього аналізу. Ці стратегічні напрямки відображають розвиток підприємства в проекції економічних відносин торговельної мережі з інвесторами, клієнтами, партнерами (постачальниками), персоналом, регулюючими органами. Кожна проекція характеризується переліком ключових показників, що ідентифікують рівень розвитку відносин. Запропонований підхід дозволяє ув’язати основні стратегічні напрямки діяльності із загальним рівнем розвитку компанії.

Інвестори: збільшення вартості підприємства (ріст ринкової капіталізації+виплачені дивіденди); доходність акції; вільний рух грошових коштів; EVA ; фінансова стійкість; доход торговельної мережі; чиста виручка від продаж; операційні витрати; торговельна надбавка; чистий прибуток; співвідношення обсягу податкових виплат до обсягу доходу.

Клієнти: індекс задоволення клієнтів; рівень отримання цінності (якість/сервіс/ціна); кількість претензій клієнтів; кількість разів повернення товарів; рівень пропозицій від клієнтів; кількість клієнтів; середній чек одного клієнта; прибутковість одного клієнта; відношення кількості лояльних клієнтів до інших; вартість придбання нового клієнта; вартість втримання старого клієнта.

Персонал: індекс задоволеності працівників; лояльність персоналу; коефіцієнт плинності кадрів; обсяг виручки на одного працівника; відношення приросту середньої зарплати до приросту чистої виручки; витрати на прийом на роботу та навчання одного працівника; кількість порушень ділової етики.

Постачальники: Індекс задоволеності постачальників; витрати на укладення комерційної угоди; витрати на замовлення товарів; кількість постачальників на одну товарну групу; середній термін роботи з постачальником; обсяг простроченої кредиторської заборгованості; ланковість товаропостачання; рівень закупівель з використанням Інтернет-аукціонів.

Регулятивні органи та впливові спільноти: кількість регулюючих органів та впливових спільнот; витрати на підтримання стосунків з контролюючими органами та спільнотами; кількість штрафів; обсяг благодійної допомоги; кількість спільних проектів.

Використання запропонованої системи оцінки дозволяє визначити рівень розвитку торговельної мережі із врахуванням внеску кожного структурного елементу. Така оцінка дає можливість аналізувати і робити висновки щодо ефективності роботи окремого підрозділу, досягнення завдань за окремими стратегічними напрямками. На базі визначеної системи для досягнення максимального управлінського ефекту доцільним є використання бенчмаркінгу, що надасть додаткові можливості цілеспрямованого розвитку для торговельної мережі.

Запропонована комплексна оцінка рівня розвитку торговельних мереж представляє скоріше концептуальний підхід, ніж рішення “під ключ” для практичного застосування. Проте, використовуючи наведені теоретичні розробки та рекомендації, можливо здійснити базову комплексну оцінку щодо оцінки розвитку саме торговельної мережі та отримати значно докладнішу інформацію, ніж це запропоновано у попередніх розробках. Перспективним напрямком вдосконалення представленої моделі оцінки є визначення взаємозв’язків між показниками та їх характеристика, а також практичне дослідження нормативних значень окремих показників для сучасних умов господарської діяльності торговельних мереж в Україні.  

Список літератури:

1. Мазаракі А.А., Лігоненко А.А., Ушакова Н.М. Економіка торговельного підприємства. – К.: Хрещатик, 1999.

2. Нили Э., Адамс К., Кеннерли М. Призма эффективности. – Днепропетровск:    ООО «Баланс-клуб», 2003.

3. Лігоненко Л.О. Антикризове управління підприємством. Монографія. – К.: КНТЕУ, 2001.

4. Берман Б., Эванс Дж. Розничная торговля: стратегический подход. Восьмое издание. – М.: Издательский дом «Вильямс», 2003.

5. Чедвик Л. Основы финансового учета. – М.: ЮНИТИ, 1997.

6. Скоун Т. Управленческий учет. – М.: ЮНИТИ, 1997.

7. Коцура Е.В., Косарев В.М. Моделювання макроекономічної динаміки. – К.: Центр навчальної літератури, 2003.

8. Бланк И.А. Управление активами. – К.: «Ника-Центр», 2000.

9. Кульман А. Экономические механизмы: Пер. с фр. / Общ. ред. Н.И.Хрусталевой. - М.: Изд. Группа «Прогресс»1993.

10.Ковалев В.В. Финасовый анализ: Управление капиталом. Выбор инвестиций. Анализ отчетности. – М.: Финансы и статистика, 1995.

11.Крейнина М.Н. Анализ финансового состояния и инвестиционной привлекательности акционерных обществ в промышленности, строительстве и торговле. – М.: АО «Дис», «МВ-Центр». 1994.

12.Павлова Л.Н. Финансовый менеджмент в предприятиях и коммерческих организациях. Управление денежным оборотом. – М.: Финансы и статистика, 1993.

13.Финансовое управление компанией / Общ. ред. Кузнецовой Е.В. – М.: Фонд «Правовая культура», 1995.

14.Финансовый менеджмент: Учебник для вузов / Г.Б. Поляк, И.А. Акодис, Т.А. Краева и др.; Под ред. проф. Г.Б. Поляка. – М.: Дело, 1993.

15.Суторміна В.М. та ін. Фінанси зарубіжних корпорацій: Навч. посібник. – К.: Либідь, 1993.

16.Ушакова Н.М., Кукурудза Л.О., Керанчук Т.Л. Організація фінансового планування на торговельному підприємстві.: Навч. посібник. – К.: КДТЕУ, 1996.

17.Градов А.П. Экономическая стратегия фирмы. – С-Пб., 1995.

18.Карлоф Б. Деловая стратегия. Концепция, содержание, символы. – М.: Экономика, 1991.