Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Пятая международная научно-практическая Интернет-конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (17-18 июня 2010 года)

Козак О.М.

Тернопільський національний економічний університет, Україна

ДО ПИТАННЯ СТАНДАРТИЗАЦІЇ У СФЕРІ ВИЩОЇ ОСВІТИ

Стандартизація вищої освіти впливає на зближення систем освіти різних країн. Багатовекторність даного феномену зумовлює його розгляд вченими різних галузей наук – педагогіки, методики окремих дисциплін, філософії, соціології, економіки та інших.

З економічної точки зору проблему стандартизації та якості в освіті розглядають у своїх працях Н. Верхоглядова , Л. Антошкіна , Д. Бондаренко, А. Лялюк , В. Супрун, П. Коваль, А. Лігоцький та інші.

Найповніше визначення поняття «освітній стандарт» сформулював В.І. Байденко . На його думку освітній стандарт – це «образ» освіти в її суттєвих параметрах, який відображає мету і цінності освіти, її зміст і результат, основні характеристики освітніх програм, нормативну структуру освітнього процесу, його об’ємну і часову структуру з орієнтацією на його поетапне і підсумкове діагностування ступенів досягнення мети, рівень освіти і освіченості в масштабах країни та її адміністративних територій на порівнюваність і співставність в міжнародному плані [3, С.145].

Відповідно до статті 1 Закону України «Про вищу освіту» стандарт вищої освіти – це сукупність норм, які визначають зміст вищої освіти, зміст навчання, засіб діагностики якості вищої освіти та нормативний термін навчання [1].

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1998 р. № 1247 затверджені вимоги до державних стандартів вищої освіти. В даному документі наголошується, що державні стандарти вищої освіти встановлюють вимоги до змісту, обсягу і рівня освітньої і фахової підготовки. Відповідність освітніх послуг державним стандартам вищої освіти визначає якість освітньої та наукової діяльності вищих навчальних закладів. Державні стандарти вищої освіти застосовуються з метою забезпечення якості вищої освіти і потреб народного господарства у фахівцях. Дані стандарти є обов’язковими для виконання усіма суб’єктами в системі вищої освіти [2].

Основними функціями державних стандартів освіти є забезпечення досягнення і підтримання вищим закладом освіти високого рівня вищої освіти через реалізацію нормативної частини змісту освіти та самооцінки чи державної оцінки результатів роботи.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про вищу освіту» систему стандартів вищої освіти складають наступні елементи (рис 1.):

Складові системи стандартів вищої освіти України

Рис.1. Складові системи стандартів вищої освіти України [1].

Відповідно до законодавства, в Україні вища освіта є 4-рівневою з присвоєнням випускникам навчальних закладів кваліфікації молодший спеціаліст, бакалавр, спеціаліст, магістр.

На сьогоднішній день європейським стандартом вищої освіти є структура “бакалавр-магістр”, диплом бакалавра свідчить про повну вищу освіту. Хто бажає продовжити навчання, стає спершу магістром, а потім може отримати науковий ступінь доктора. Наш диплом не визнається у Європі, наші фахівці без додаткового перенавчання не можуть влаштуватися на роботу за фахом оскільки український диплом бакалавра вказує на не повну, а на базову вищу освіту.

19-20 травня 2005 року на Конференції Міністрів країн Європи, відповідальних за сферу вищої освіти, у м. Берген (Норвегія), Україна приєдналася до Болонського процесу щодо створення Європейського простору вищої освіти.

Болонський процес включає в себе такі елементи [4, С. 68-69]:

· чітка уніфікація студентських документів, що підтверджують рівень і якість засвоєних знань, для зіставлення вищої освіти в різних країнах. Такі заходи повинні забезпечити зайнятість європейських громадян з вищою освітою та міжнародну конкурентоспроможність європейської вищої освіти;

· дворівнева система вищої освіти. Для забезпечення стандартизації ступенів і спеціалізацій планується перейти на дворівневу систему освітньо-кваліфікаційних рівнів;

· посилення мобільності студентів, викладачів, адміністрації вузів. Для усвідомлення і затвердження конкурентоспроможності своїх знань і умінь кожен студент повинен мати можливість хоча б короткий час навчатися і стажуватися за кордоном;

· приведення вищої освіти в різних країнах до єдиних стандартів. Це стосується розробки східних навчальних планів, тренінгів, досліджень;

· партнерство студентських організацій та офіційних освітніх інститутів.

· працевлаштування випускників. Одним з важливих положень болонського процесу є орієнтація вищих навчальних закладів на кінцевий результат: Знання випускників повинні бути застосовані і використані на користь як народу своєї країни, так і інших країн Європи.

Приєднання України до Болонського процесу дає нам нові можливості, пов'язані з перспективою входження до загальноєвропейського освітнього простору, а саме [5]:

1) визнання українських дипломів на міжнародному рівні;

2) більша мобільність в європросторі для студентів та викладачів;

3) спільні освітні і пошукові проекти з європейськими університетами;

4) конкурентоспроможність на європейському і світовому ринку праці.

Отже, проведення реформування освіти дозволить створити єдиний ринок праці вищої кваліфікації, забезпечить мобільність викладачів і студентів за рахунок стандартизації ступенів вищої освіти та, відповідно, дипломів. У той же час зросте рівень конкуренції на ринку освітніх послуг, це змусить університети поліпшувати свій імідж шляхом підвищення якості освіти і бути спроможними забезпечити рівень знань, що гарантує студенту в майбутньому працевлаштування на європейському ринку праці.

Використані літературні джерела

1. Закон України «Про вищу освіту» // Відомості Верховної Ради. – 2002. - № 20.

2. Постанова Кабінету Міністрів України «Про розроблення державних стандартів вищої освіти» // Офіційний вісник України. – 1998. - № 3.

3. Байденко В.И. Образовательный стандарт: теоретические и концептуальные основы (Опыт системного исследования). – Дисс . д-ра пед . наук. – М., 1999. – 298 с.

4. Вікторов В. Нові моделі управління освітою// Вища освіта України. – 2005. - №2. - С. 66-71.

5. http://www.europeans.org.ua/