Наши конференции

В данной секции Вы можете ознакомиться с материалами наших конференций

VII МНПК "АЛЬЯНС НАУК: ученый - ученому"

IV МНПК "КАЧЕСТВО ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ: глобальные и локальные аспекты"

IV МНПК "Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности"

I МНПК «Финансовый механизм решения глобальных проблем: предотвращение экономических кризисов»

VII НПК "Спецпроект: анализ научных исследований"

III МНПК молодых ученых и студентов "Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации"(17-18 февраля 2012г.)

Региональный научный семинар "Бизнес-планы проектов инвестиционного развития Днепропетровщины в ходе подготовки Евро-2012" (17 апреля 2012г.)

II Всеукраинская НПК "Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения" (6-7 апреля 2012г.)

МС НПК "Инновационное развитие государства: проблемы и перспективы глазам молодых ученых" (5-6 апреля 2012г.)

I Международная научно-практическая Интернет-конференция «Актуальные вопросы повышения конкурентоспособности государства, бизнеса и образования в современных экономических условиях»(Полтава, 14?15 февраля 2013г.)

I Международная научно-практическая конференция «Лингвокогнитология и языковые структуры» (Днепропетровск, 14-15 февраля 2013г.)

Региональная научно-методическая конференция для студентов, аспирантов, молодых учёных «Язык и мир: современные тенденции преподавания иностранных языков в высшей школе» (Днепродзержинск, 20-21 февраля 2013г.)

IV Международная научно-практическая конференция молодых ученых и студентов «Стратегия экономического развития стран в условиях глобализации» (Днепропетровск, 15-16 марта 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Альянс наук: ученый – ученому» (28–29 марта 2013г.)

Региональная студенческая научно-практическая конференция «Актуальные исследования в сфере социально-экономических, технических и естественных наук и новейших технологий» (Днепропетровск, 4?5 апреля 2013г.)

V Международная научно-практическая конференция «Проблемы и пути совершенствования экономического механизма предпринимательской деятельности» (Желтые Воды, 4?5 апреля 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Научно-методические подходы к преподаванию управленческих дисциплин в контексте требований рынка труда» (Днепропетровск, 11-12 апреля 2013г.)

VІ Всеукраинская научно-методическая конференция «Восточные славяне: история, язык, культура, перевод» (Днепродзержинск, 17-18 апреля 2013г.)

VIII Международная научно-практическая Интернет-конференция «Спецпроект: анализ научных исследований» (30–31 мая 2013г.)

Всеукраинская научно-практическая конференция «Актуальные проблемы преподавания иностранных языков для профессионального общения» (Днепропетровск, 7–8 июня 2013г.)

V Международная научно-практическая Интернет-конференция «Качество экономического развития: глобальные и локальные аспекты» (17–18 июня 2013г.)

IX Международная научно-практическая конференция «Наука в информационном пространстве» (10–11 октября 2013г.)

Пятая международная научно-практическая Интернет-конференция "Спецпроект: анализ научных исследований" (17-18 июня 2010 года)

Шкробот М.В.

Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут»

СУТНІСТЬ ФІНАНСОВИХ РЕСУРСІВ ПІДПРИЄМСТВА

Підприємства вступають у фінансові відносини за для формування та використання фінансових ресурсів, належна забезпеченість якими оптимальна структура та ефективне використання яких є умовою успішного функціонування будь-якого підприємства.

Щодо визначення економічної природи такої фундаментальної категорії, як фінансові ресурси підприємств існує безліч точок зору, в тому числі таких українських вчених як Азаренкова Г.М., Буряковський В.В, Вознюк Г.Л., Гриньова В.М., Завгородній А.Т., Зятковський І.В., Коробов М.Я., Опарін В.М., Павлюк К.В., Поддєрьогін А.М., Смовженко Т.С., а також російських економістів Білоліпецького В.Г., Волкової О.І., Колчиної Н.В., Сенчагова В.К. і т.д., в центрі уваги західної фінансової науки, в особі Р. Гільфердінга , Р. Дорнбуша , Б. Колласа , Б. Мінца , Дж. О-Шонессі , Дж. Робінсона , С. Фішера, М. Шварца , Р. Шмалензі знаходяться поняття “капітал”, “фінансовий капітал”, “грошові кошти“.

Вихідним моментом у процесі наукового дослідження фінансових ресурсів підприємств, як економічної категорії, має бути визначення поняття “фінансові ресурси підприємств”.

А тому, всіх вчених – дослідників економічної природи фінансових ресурсів підприємств можна підрозділити на тих, які розглядають фінансові ресурси з точки зору підприємств (на мікро-рівні) і тих, які розглядають цю економічну категорію з боку держави (на макро-рівні ), що і наведено в табл.1.

Таблиця 1. Визначення поняття “ ф інансові ресурси підприємств ” на макро- і мікро-рівнях

Макро-рівень

Мікро-рівень

Сенчагов В.К. – “Фінансові ресурси народного господарства являють собою сукупність грошових нагромаджень, амортизаційних відрахувань й інших грошових коштів, які формуються в процесі створення розподілу і перерозподілу суспільного продукту” [12].

Підручник під. ред. Поддєрьогіна А.М. – “Під фінансовими ресурсами слід розуміти грошові кошти, що є в розпорядженні підприємств. Таким чином до фінансових ресурсів належать усі грошові фонди й та частина грошових коштів, яка використовується в нефондовій формі” [ 12 ] .

Завгородній Т.С., Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. – “Сукупність коштів, що перебувають у розпорядженні держави та суб’єктів господарювання” [5].

Опарін В.М. – “Фінансові ресурси – це сума коштів, спрямованих в основні засоби та обігові кошти підприємства” [8, 9].

Павлюк К.В. – “Це грошові нагромадження і доходи, які утворюються в процесі розподілу й перерозподілу валового внутрішнього продукту й зосереджуються у відповідних фондах для забезпечення безперервності розширеного відтворення і задоволення інших суспільних потреб” [10].

Буряковський В.В. – “ Финансовые ресурсы – это денежные средства аккумулируемые в фондах целевого назначения для осуществления

определенных затрат ” [ 4 ] .

Буряковский В.В. – “ Финансовые ресурсы предприятий – это денежные фонды целевого назначения , которые формируются в процессе распределения и перераспределения национального богатства , валового внутреннего продукта , национального дохода и используются для осуществления уставных целей предприятия ” [ 4 ] .

Белолипецкий В.Г. – “ Финансовые ресурсы фирмы – это часть денежных средств в форме дохода и внешних поступлений, предназначенных для выполнения финансовых обязательств и осуществления затрат по обеспечению расширенного воспроизводства [ 2 ].

Зятковський І.В. – “Фінансовими ресурсами підприємства можна вважати сукупність грошових фондів цільового призначення, сформованих у процесі розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту створеного на підприємстві, якими воно розпоряджається на правах власності або повного господарського відання і використовує на статутні потреби” [7.

Підручник під. ред. Н.В. Колчиної – “Фінансові ресурси підприємства – це сукупність власних грошових доходів і надходжень із зовні (залучені і позикові кошти), призначених для виконання фінансових зобов’язань підприємства, фінансування поточних витрат і витрат, пов’язаних з розширенням виробництва [12].

Здавалось би фінансові ресурси підприємств треба розглядати саме з точки зору підприємства (на мікро-рівні). Та це не так, бо вибір рівня на якому мають розглядатись фінансові ресурси залежить від мети їх розгляду і задля оптимізації підприємством структури фінансових ресурсів, підвищення ефективності їх використання (мікро-рівень) чи задля визначення місця фінансових ресурсів підприємства в фінансовій системі держави.

Одним з перших на макро-рівні розглянув фінансові ресурси В.К. Сенчагов [ 13 ] , який пов’язував їх з грошовими коштами і трактував як результат розподілу і перерозподілу сукупного суспільного продукту. Подібне визначення фінансовим ресурсам дає ще один колектив авторів [5]. Отже, на думку вищезгаданих економістів [5, 9] предметом фінансових відносин підприємств є грошові кошти, тобто фінансові ресурси підприємств ототожнюються з грошовими коштами. Інші автори [1], розглядаючи фінансові ресурси на макрорівні, ототожнюють їх з грошовими фондами.

Виникають сумніви щодо правильності ототожнення фінансових ресурсів з грошовими коштами, адже грошові кошти згідно з П(С)БО №4.

Розглядаючи поняття “фінансові ресурси” на мікро-рівні, деякі автори [11] також ототожнюють їх з грошовими коштами. Інші автори [4] дають ще більш вузьке трактування фінансових ресурсів, розуміючи під ними лише грошові фонди цільового призначення, а це означає що ті грошові кошти, які використовуються в не фондовій формі до складу фінансових ресурсів підприємства не входять.

Виходячи з необхідності дотримання таких вимог до трактування економічних категорій, як чіткість, лаконічність, зазначення предмету характеру та мети економічних відносин, а також розглянутих визначень поняття “фінансові ресурси підприємств” вітчизняних та зарубіжних економістів на макрорівні під фінансовими ресурсами підприємств слід розуміти сукупність грошових коштів в фондовій, не фондовій формі і матеріалізованій формі, які формуються в процесі розподілу і перерозподілу валового внутрішнього продукту з метою забезпечення розширеного відтворення і задоволення інших суспільних потреб.

На мікрорівні фінансові ресурси підприємств являють собою сукупність грошових коштів, які перебувають в фондовій, не фондовій формі, а також перетворені в відповідну матеріалізовану форму, і призначені для виконання фінансових зобов’язань, здійснення поточних витрат і витрат щодо забезпечення розширеного відтворення.

В вітчизняній і зарубіжній літературі зустрічаються поняття “капітал“, “фінансовий капітал“. Переважна більшість економістів [ 1, 2, 3, 6 ] дотримуються одностайної думки щодо поняття “капітал “, визначаючи його, як гроші або частину фінансових ресурсів або ж матеріальні, грошові, фінансові вкладення пущені в обіг і доходи, що вони приносять. В визначенні інших авторів [ 5 ] прослідковується мета використання капіталу , тобто отримання прибутку , хоча капіталом ці автори вважають всі вкладені кошти , а не кошти , які знаходяться в обігу . На думку К. Маркса всі вкладені кошти – це загальна сума ф інансових ресурсів , а та їх частина , яка знаходиться в обігу – це капітал . Тому, проаналізувавши існуючі визначення , ми розділяємо його точку зору

Істотні відмінності в вітчизняній і зарубіжній економічній літературі існують щодо визначення поняття “фінансовий капітал”. Так К. Макконелл і С. Брю [ 7 ] взагалі не виділяють такого терміну, розуміючи під фінансовим капіталом грошовий капітал і розглядаючи його в контексті функціонування грошового ринку. Більшість вітчизняних економістів також ототожнюють поняття “капітал“ і “фінансовий капітал“. В зарубіжній економічній літературі ці дві економічні категорії не ототожнюються, не існує і єдиного визначення поняття “фінансовий капітал”. Ґрунтуючись на визначеннях зарубіжних науковців пропонуємо таке визначення: ”Фінансовий капітал – це частина фінансових ресурсів у вигляді внесків власників і акціонерів, довгострокових і короткострокових кредитів, позик”.

Список літератури:

1. Азаренкова Г.М., Васюренко О.В. Фінансове управління потребує точного визначення окремих понять // Фінанси України. – 2003. – №1. – с. 28 – 33.

2. Белолипецкий В. Г. Финансы фирмы : Курс лекций [ Учебное пособие ] / Под ред. Мерзлякова ; Мос . гос . ун – т им . М.В. Ломоносова, экон . фак. – М.:ИНФРА – М, 1998. – 296 с.

3. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента / И.А. Бланк – Т.1. – К.: Ника-Центр . – 1999. – 414с.

4. Буряковский В.В. Финансы предприятий : Учебное пособие / В.В. Буряковский , В.Я. Кармазин, С.В. Каламбет ; под ред. В.В. Буряковского . – Днепр .: Пороги, 1998. – 246с.

5. Завгородній А.Г., Вознюк Г.Л., Смовженко Т.С. Фінансовий словник. – 3-тє вид., випр. і доп . – К.: Т-во “Знання”, КОО, 2000. – с. 404.

6. Зятковський І.В. Фінанси підприємств [ Навчальний посібник для екон . спец. вищ . навч . закл . ] / І.В. Зятковский - Терноп . акад.. нар. госп.-ва - Тернопіль: Екон . думка, 1999. – 244 с.

7. Ковалева А.М., Лапуста М.Г., Скалай Л.Г. Финансы фирмы : учебник / А.М. Ковалев , М.Г. ЛАпуста , Л.Г. Скалай – М.: ИНФРА –М, 2000. – с.40

8. Мескон М.Х., Альберт М., Хедоури Ф. Основы менеджмента : пер с англ. – М.: Дело , 1992. – 702с.

9. Мойсеєнко І.Є. Фінансове планування на підприємстві // Фінанси України. – 2000. – № 9. – с.15 – 18.

10. Павлюк К.В. Фінансові ресурси держави: монографія. – К.: “НІОС”, 1997. – с.24.

11. Фінанси підприємств: Підручник / Кер . авт. кол . і наук. ред. проф. А.М. Поддєрьогін . – 4-те вид., перероб. та доп . – К.: КНЕУ, 2002. – 571с.

12. Финансовое управление фирмой / В.И. Терехин, С.В. Моисеев, Д.В. Терехин, С.Н. Цыханков ; Под ред. В.И. Терехина. – М.: Экономика, 1998. – с.8.

13. Финансовые ресурсы народного хозяйства. (Проблемы формирования и использования) / Под ред. В.К. Сенчагова . – М.: Финансы и статистика, 1982. – с .49.